Kraków, Małopolska czesc@enolab.pl 506 519 639 · Pn–Pt · 10:00–14:00

Misja: SOLARIS

Człowiek może ogarnąć tak niewiele rzeczy naraz; widzimy tylko to, co dzieje się przed nami, tu i teraz; unaocznienie sobie równoczesnej mnogości procesów, jakkolwiek związanych ze sobą, jakkolwiek się nawet uzupełniających, przekracza jego możliwości. — Stanisław Lem „Solaris”

Ruszamy z projektem SOLARIS, którego głównym celem jest określenie podatności polskich win z odmiany solaris na oksydacyjną zmianę barwy. Znajomość owej podatności ma znaczenie dla przechowywania¹ wina, zwłaszcza w trakcie jego ekspozycji na półce sklepowej.

 

Zobacz jakie „atrakcje” przygotowaliśmy dla badanych win i zwróć uwagę jak skrupulatnie zaplanowaliśmy zużycie każdego mililitra (oczywiście wiemy, że będą straty przy pobieraniu próbek; to tylko ogólny schemat).

Dzięki uprzejmości winiarzy (oraz naszemu zaangażowaniu) w blokach startowych czeka już 10 solarisów z winnic: Amelie, Amonit,  Bogu-miła, Bracia Petrasz, Goja, Kędrów, Krokoszówka Górska, Kulówka, Pałac Mierzęcin, Vanellus.


¹ Tak, wiemy że wina z solarisa mają krótki termin „przydatności do spożycia”, tym bardziej warto poznać ich fizyko-chemiczną charakterystykę, która z kolei da szansę na wskazanie ewentualnych różnic pomiędzy regionami i wytypowanie „egzemplarzy” najmniej podatnych na nieenzymatyczne utlenianie.